KUGGEN. KOLOROWY KWIAT.
Budynek KUGGEN w Gothenburgu, to nowy obiekt w Lindolmen Campus. Został zaprojektowany przez sławnego szwedzkiego architekta- Gerta Wingårdha.
Usytuowany między budynkami biurowymi, wygląda jak kolorowy kwiat między szarymi liśćmi. Takie też było zamierzenie autora projektu.
Kuggen jest wizytówką nowoczesnych technologi w budownictwie, promuje ideę tzw. " zielonej architektury". Na czym to właściwie się opiera? Jakie zabiegi zostały wprowadzone?
O tym możemy się dowiedzieć od samego autora projektu, który szczegółowo to wyjaśnia TUTAJ.
Budynek ma bardzo ciekawą formę. Cylindryczny kształt, rozszerza się z każdym piętrem. Każde kolejne nadwieszenie, stanowi ochronę przed nadmiernym wpływem światła zewnętrznego. Budynek nie nagrzewa się nadmiernie, pomieszczenia nie wymagają ciągłego schładzania. Oszczędność na klimatyzacji.
Trójkątne okna- ich kształt ma ścisłe uzasadnienie. Oprócz walorów estetycznych, ich zmniejszona powierzchnia powoduje mniejsze straty ciepła. Doświetlają doskonale górne partie sufitów oraz wnętrze budynku a oświetlenie podłogi jest wystarczające. Zminimalizowana jest potrzeba używania sztucznego oświetlenia. Zapewnia to komfortowe warunki pracy.
Panele na elewacji z terakoty- są bardzo trwałe, ich sposób wytwarzania nie zmienił się od 4 tys. lat. Są ekologiczne, można je nawet później zastosować na innych, nowszych budynkach, jeżeli obecny będzie nadawał się do rozbiórki.
Beton użyty do budowy obiektu- to tania, energooszczędna, szybka technologia.
Użycie wentylacji adaptacyjnej, instalacja systemów grzewczych i chłodzących, które działają wtedy kiedy potrzeba, a nie przez cały czas, to cechy budownictwa ekologicznego użyte w projekcie.
Cylindryczna klatka schodowa- jej kształt również ma znaczenie. Wysokie walory estetyczne, pobudzają do częstego użytkowania schodów, wpływają tym samym na zwiększenie liczby kontaktów międzyludzkich :), wpływają na polepszenie się kondycji zdrowotnej pracowników i ich samopoczucia.
"Zielona architektura" to pojęcie, które przez ostatnie lata, zaczęło odgrywać bardzo ważna rolę przy projektowaniu budynków. Aspekt ekologii, ochronny zasobów naturalnych jest traktowany równorzędnie z aspektem piękna, estetyki czy funkcjonaliści architektury. Budynek KUGGEN jest dowodem, że można to pogodzić. Jego forma jest przyjazna zarówno dla użytkownika jak i dla środowiska.
Zdjęcia autorstwa: Wingårdh Arkitektkontor, Åke E:son Lindman
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz